сите категории
Голема PCB технологија Co., Ltd.
Ригид-флекс ПХБ

6-слој Flex-Rigid PCB плоча

Ригид-флекс ПХБ

12 Layer Rigid-flex PCb за комуникациска опрема

Ригид-флекс ПХБ

ПХБ со цврста флексибилност

Ригид-флекс ПХБ

8 слој Круто-флекс PCB ( структура на слој 2 + N + 2 )

Ригид-флекс ПХБ

10 слоеви Flex-Rigid PCb за индустриска контролна опрема

Ригид-флекс ПХБ

16 слоеви Flex-Rigid PCb за медицинска контролна опрема

Ригид-флекс ПХБ
Ригид-флекс ПХБ
Ригид-флекс ПХБ
Ригид-флекс ПХБ
Ригид-флекс ПХБ
Ригид-флекс ПХБ

Ригид-флекс ПХБ


Флекс-цврста плоча и Flex-ригидна плоча со HDI технологија
Обично, флексибилната плочка е составена од цврста подлога и флексибилна подлога кои селективно се ламинираат заедно. Структурата е компактна, со позлата преку дупки кои формираат проводни врски.

Пребарување
Капацитет на производство

Круто-флекс печатено коло за интерконекција со висока густина (HDI) е производ на печатено коло од високата класа, а неговата цел е да ги задоволи растечките потреби на електронските производи кон мала минијатуризација, висока фреквенција и голема брзина и мултифункционалност. , кој промовира развој на висока интеграција и висока интелигенција во дизајнот и производството на електронски системи и е широко користен во воздушната технологија, медицинските и 5G комуникациите, технологијата за носење и другите електронски производи од висока класа.
Бидејќи секој цврсто-флекс PCB производ е дизајниран со области од различни материјали и различни слоеви. Цврстите региони може да бидат повеќе од флексибилни региони и се претвораат од FR-4 во полиимид користејќи суровини.
Комплексните дизајни честопати стануваат од крути во флексибилни и назад во крути повеќе пати. Како што се случуваат овие вкрстувања, преклопувањето на материјалите со цврста флексија бара сите пори да се оддалечат од преодната зона за да се одржи интегритетот. Дополнително, многу цврсти-флекс дизајни вклучуваат зацврстувачи на лим од нерѓосувачки челик или алуминиумски зацврстувачи за да обезбедат дополнителна поддршка за конектори и компоненти.
Исто така, можно е да се монтираат компонентите, конекторите и шасијата на производот на крути делови со поголема цврстина. Флексните кола се користат само како меѓусебно поврзување, додека ја намалуваат масата и ја подобруваат отпорноста на вибрации.
Кога дизајнирате цврсто-флекс ПХБ, земете ги предвид електромеханичките фактори кои влијаат на флексибилните кола и крутите плочи. Кога го градите вашиот дизајн, обрнете внимание на односот на радиусот на свиткување и дебелината. За флексибилни кола, тесните свиоци или зголемената дебелина во областа на виткање може да ја зголемат можноста за дефект. Дали е можно да се задржи радиусот на свиткување најмалку десет пати поголем од дебелината на материјалот на флексибилното коло, треба да се избегне истегнување на флексното коло долж надворешниот свиок или да се компресира долж внатрешниот свиок. Зголемувањето на аголот на свиткување над 90° ја зголемува напнатоста во една точка и компресија во друга точка на флексното коло. Исто така, флексното коло има некои флексибилни линии кои влијаат на жиците. Компонентите или визите не можат да се постават блиску до флексибилното коло поради потенцијален материјален стрес.

Нашите можности за флексибилно печатено коло и цврсто-флекс печатено коло се следниве:
Содржина Способност за производство
FPCB -FLEX-RIGID PCB Материјална основа Полиимид, PET, FR4, FR4-HIGH TG, Роџерс, DuPont, Тефлон-Каптон
Зацврстувач Материјална основа FR4, PI, PET, не'рѓосувачки челик, алуминиумска основа, 3M селотејп
Површински третман ENIG, Позлата Au + OSP, Позлата со злато, Потопување, калај за потопување, HASL без олово, OSP
Бр. на слој Еднострани - 32 Слоеви
HDI Flex-Rigid 2+N+2 , со слеп и закопан преку дупки
Големина на таблата 500 * 1200MM
Ширина/проред на проводникот 0.05 мм / 0.05 мм
Дебелина на таблата 0.075MM-2.0MM
Дебелина на бакар 0.5OZ-1OZ
PTH дупка Dia.Толеранција 0.076 мм M
Толеранција на NPTH 0.05 мм M
мин. Големина на дупка за ласерска дупчалка 0.075mm
Мин.Големина на дупка 0.2mm
Преглед на толеранција ± 10%
Контрола на импеданса Толеранција ± 10%
Min.BGA Pitch PAD 20 мил
мин. Тип на легенда 0.15MM
Soldemask Layer Min.Мост ширина 5 мил
Е-тест Напон 50-250V

П1. Кои сме ние?
GREATPCB TECHNOLOGY е производител специјализиран за еднострано PCB, двострано PCB и повеќеслојно PCB, производство на Flex PCB.
Нашите главни производи имаат повеќеслојна PCB, PCB со висока фреквенција, PCB од алуминиумско јадро, PCB со бакарна основа, дебелина на бакар, тежок бакар PCB, цврсто-флексибилна PCB, HDI PCB, билослојна PCB, PCB за контрола на импеданса, PCB со карбонско мастило, PCB со сина маска за лупење, BT Resin pcb и Blind/закопана преку PCB.

П2. Како да го обезбедите вашиот квалитет?
Нашите производи го исполнуваат стандардот за сертификација, како што се ISO9001, ISO14001 и UL итн..., се надеваме дека може да се обидете да ни дадете примероци за да го тестираме квалитетот.

П3. Какви видови суровини користите?
Нашиот вообичаено ги користи суровините: Kingboard, ShenYi, ITEQ, Nnanya, Rogers, Arlon, Isola, Taconic, Dupont, полиимид (PI), алуминиумска основа, Cu база итн...

П4. Можете ли да го одредите времето за брзо вртење за примероците од PCB?
Можеме да обезбедиме 24-часовна брза испорака за 2-слојни примероци од PCB и 48 часа брза испорака за примероци од 4 слоја PCB, 72-часовна брза испорака за 6-слојни и 8-слоеви примероци од PCB, итн.

Производство на ПХБ
слој брз пресврт вообичаеното време Масовно производство - 20м2
(часови) (денови) (денови)
2 24 4 10
4 48 6 12
6 78 8 14
8 96 10 16
10 + 120 + 12 18

П5. Кои формати на датотеки ги прифаќате за производство на PCB и pcba?
Гербер-датотека: CAM350, целосен формат RS-274-X
PCB датотека: Protel 99SE, DXP, PADS, AUTOCAD, P-CAD 2001 PCB
Формат на BOM: EXCEL, WORD, PDF, TXT

П6. Колку е MOQ?
Не постои MOQ за печатено коло и склопување на pcba, истото Ние сме во состојба да се справиме со мало и големо производство со флексибилност.
П7. Која е цената за испорака?
Трошоците за испорака се одредуваат според начинот на испорака што ќе го изберете, дестинацијата, тежината, големината на пакувањето на стоката. ако ви треба понуда за трошоците за испорака, ве молиме известете не.

П8. Како да ги тестирате ПХБ плочите и производите од PCBA?                
Со тестирање на прицврстувања, тестирање на сонда за летање, AOI, тест за импеданса, FQC, друг метод на тестирање и др... за PCB плочи, AOI и X-RAY, FQC, друг метод на тестирање и др... за склопување на PCBA.   

П9. Ако можете да обезбедите бесплатен примерок?
Да, но прво треба да ни платите за примероци од PCB, дали е во ред? ќе ви ги вратиме трошоците за примерок од PCB кога ќе ги нарачате следните големи серии. добредојде да ја искусите нашата услуга и квалитет.

П10. Што е стандардно време за испорака?
Нормално, потребно е време за испорака 3-5 дена за DHL, UPS, FEDEX, TNT, EMS.

Апликации:
Нашите производствени способности на ПХБ, вклучувајќи:
Преку во Пад
Златни прсти
Позлата на рабовите
Каптон лента
Полуотсечена дупка/Кастелирана дупка
Слепи/Закопани Виси или Микровии
Против мијалник/Патраборна дупка
RoHS компатибилност
Опсег на производи на апликации вклучувајќи
Цврстите флексиски компјутери се широко користени во потрошувачка електроника, напојувања со наизменична/директна струја, општи конектори, LED осветлување, опрема за автоматизација, логери, апарати за домаќинство, контрола на напојувањето, полначи за електрични возила, литиумски батерии, системи за батерии, индустриска контрола, автомобилска електроника, медицински, 5G комуникација, електроника за носење и други области.

Испраќам барање